Kako se boristi protiv stresa?
April 11, 2021Ljudska priroda
May 1, 2021Slobodno se može reći da je depresija vrlo podmukla bolest. Neprimetno se uvlači u sve naše pore i primetimo je tek kada nas onesposobi. Bitno je znati tri činjenice: depresija ima rok trajanja; aktivnost je lek za depresiju; i depresivno razmišljanje je stanje uma, a ne konkretna realnost.
William Knaus u svojoj knjizi samo-pomoći elaborira 12 načina za prevazilaženje depresivnosti. To su:
- Hraniti se zdravo. – što raznovrsnija ishrana, bazirana na što više svežih namirnica, uz izbegavanje konditorskih programa.
- Odrediti prioritete. – napraviti sebi listu prioriteta u životu, definisati ciljeve koje i kojim redom želimo postići.
- Tragati za novinama. – tragati za novim izazovima, učiti nove veštine, usvajati nova znanja.
- Istrajati. – biti dosledan u svojim planovima uprkos nedaćama koje se mogu javiti.
- Rešavati konflikte. – naučiti tehnike rešavanja konflikata i sučeljavati se, umesto guranja problema pod tepih.
- Vežbati. – fizički biti aktivan bar 4 – 5 puta nedeljno po 30 minuta. Baviti se nekim sportom.
- Održavati, negovati odnose. – odlaziti i družiti se s nama dragim osobama, i pozivati ih kod nas; sklapati nova prijateljstva.
- Naučiti tehnike relaksacije. – jedna od vrlo popularnih, kod nas, je Jackobsonova mišićna relaksacija. O tehnici relaksacije možete detaljnije se informisati OVDE.
- Opovrgavati negativne misli. – proveravati da li su one realne, logične i da li imamo koristi od njih? Detaljnije o opovrgavanju možete pročitati OVDE.
- Koristiti slobodno vreme konstruktivno. – hobby i interesovanja proširiti, naći nove izvore zadovoljstva
- Planirati aktivnosti. – voditi dnevnik u koje pišete šta ćete narednog dana raditi, a pred kraj dana analizirate šta ste od planiranog postigli, a šta ne, i koji su bili razlozi. Planirane aktivnosti da budu u što kraćim vremenskim intervalima i da ih bude svaki dan mnogo i da su raznovrsniji.
- Ići na svež vazduh i na sunce. – poznato nam je da je sunce izvor D vitamina, koji se dovodi u vezu sa opštim raspoloženjem. Odlazak u prirodu u šetnju automatski dovodi do boljeg raspoloženja.
+13. Pomoć drugima. – pomažući drugima u nevolji sklanjamo fokus sa sebe i svoje muke. Nemamo vremena baviti se sobom i samosažaljevati se, a koja je jedna od osnovnih komponenti depresivnog raspoloženja.
Temelj svake od nabrojanih 13 tačaka je AKTIVNOST POJEDINCA. Isključivo aktivacijom se može postići željena promena, a da ona bude i trajna.
irena banda