NARCISOIDNOST 2.0
December 29, 2021POSLUŠNOST 2.0
January 16, 2022Glavni argument odbrane nacističkih oficira je glasio: „Ja sam samo obavljao svoj posao!“ I zaista JESU. Radili su ono što im je bilo u opisu posla, ono što su im nadređeni odredili. Stanley Milgram, američki psiholog, je tokom 60-tih godina prošlog veka izveo tzv. eksperiment poslušnosti. Cilj eksperimenta je bio da testira spremnost prosečnih ljudi da se suprotstave, odnosno povinuju naredbama osobe od autoriteta, a koja su u suprotnosti sa njihovim moralnim načelima. Rezultat je bio zapanjujući!
Učesnici eksperimenta su: naivni subjekat, čije ponašanje se posmatra, učenik, tj. glumac i voditelj eksperimenta, tj. osoba od autoriteta. Naivni subjekat dobija uputstvo da se radi o procenama tehnika učenja. Zadatak naivnog subjekta je da postavlja pitanja učeniku, a svaki njegov pogrešan odgovor kažnjava udarcem struje, s tim da se jačina struje pojačava nakon svakog pogrešnog odgovora. Naravno, da učenik ne prima udarce struje, ali to naivni subjekat ne zna. Voditelj eksperimenta samo verbalnim porukama podstiče ispitanika da izvršava zadatak, koje ovaj i čini. Čak 70% ispitanika je bilo spremno da zada svom učeniku smrtonosni udar od čak 450 W!
Godine 2010. Francuska televizija je uradila remake Milgramovog eksperimenta, predstavivši ga kao pilot snimanje novog kviza znanja. Rezultat je i nakon 50 godina bio identičan!
Iste godine izlazi i knjiga Natalije Princi, hrvatskog pisca i lifecoach-a, pod nazivom „Osmi grijeh – posluh“, u kojoj se navodi još jedan eksperiment – „The Third Wave“, u srednjoj školi Palo Alto u Americi, koji je krenuo prosto kao rasprava na času istorije profesora Ron Jonesa. Učenicima je ponuđena mogućnost da učestvuju u projektu gde će naučiti kako postati moćni. A iza kulisa se krila priča o poslušnosti. Kroz svega pet dana, profesor je stvorio poslušne podanike, koji su bili spremni odreći se skoro pa svega, što im je do tada bilo važno, samo da bi pratili, bili u blizini vođe, koji im je ulivao veru da mogu i oni postati vođe. Prvi dan je bio posvećen podučavanju važnosti discipline – kroz stav tela, manire oslovljavanja nastavnika sa GOSPODINE. Narednog dana su oformljeni timovi i odabrani su neki koji su bili POSEBNI, uživali su veće privilegije od drugih, poput mogućnosti direktnog ostvarivanja kontakta sa nastavnikom, dok su drugi mogli samo posredstvom odabranih stupiti u kontakt. Trećeg dana su već imali ime svog pokreta, osmislili su simbole, slogane. Pristup pokretu Trećeg vala zatražili su i učenici iz drugih odeljenja. Odabrane osobe su postale još privilegovanije i počele su raditi kao doušnici, a sve zarad dobijanja još većih kvazi privilegija. Četvrti dan je dodata priča da je pokret svetskih razmera i da su učenici deo tog međunarodnog projekta. Netrpeljivost, cinkarenje, svi oblici agresivnog ponašanja su intenzivirali u školi. Pokret je uzeo maha, tako da je za peti dan profesor Jones najavio veliki zbor u svečanoj sali škole, kada je svim prisutnima obećao prikaz obraćanja vrhovnog vođe pokreta. Umesto toga, na ekranu se nije pojavilo ništa! Jones je priznao učenicima da su bili deo eksperimenta, kojim je dokazao mašineriju stvaranja totalitarnog režima ZA SVEGA PET DANA!!!
Situacija danas je još gora. Posredstvom informacionih tehnologija informacije se eksponencijalnom brzinom šire, bez proveravanja. Brojni lažni autoriteti lako stiču uticaj nad masama. Dok se britanski pisac, Geogre Orwell (1984 i Životinjska farma) plašio da će ljudima biti uskraćena informacija, drugi slavni britanski pisac, Aldous Huxley (Vrli novi svet) je tvrdio da će se postmoderni čovek izgubiti u pregršti informacija, ne znajući odabrati onu pravu!
Squid Game, popularna koreanska serija, prikazuje sve do sada navedene eksperimente u buketu, začinjene maštom kreatora serije, koja idu do ekstrema.
(nastaviće se)